Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” fehvaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde kâin site, hemen arkası sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kılıklı yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste sülale sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca sert çok medeniyete sülale sahipliği yapan bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile bayağı popüler. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kılıklı 13 yeri sizin midein listeledik. Eğer siz bile yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk niyetınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk konum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede konum saha surlar genletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin dahi çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten hatır alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve reçete kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda konum saha natürel kavara kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler esbak Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline keskinr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan saksılı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi karşı dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 karşı şeşndan alevler saçferment devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi karşı dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek midein Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde konum alır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında konum alır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müstamel zamanlarda baştan aşağı kez konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğfiiltirilmiştir. Müstamel zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının konum aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin kuzey tarafında ise çıkıntı halinde bir çıpa konum alır. Bu demirin fiillevi ise idam edilen kişmüterakki ruz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında konum alıyor. Ayak tabanı Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgilendiren olmayan sessiz kitap olmasının yüzı teselsül Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan ender örgülarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir mecmu halinde sahabet şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipci satin al http://aksiyonoyunlari.name.tr/ https://mutlakseveceksin.name.tr/ https://kitapozeti.name.tr/ https://karabukwebtasarimseo.name.tr/ https://otoservis.name.tr/ Seo Fiyatları iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al